Jak znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - żyj zdrowiej

psychoterapia Kraków

W przypadku problemów osobistych nie ma

W przypadku problemów osobistych nie ma co się wstydzić profesjonalnej pomocy, czyli udania się to terapeuty. Ten z kolei może albo zaproponować terapię indywidualną (np. psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym) lub

Jak  znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - żyj zdrowiej psychoterapia Kraków
też grupową. Taka terapia grupowa polecana jest szczególnie ludziom, którzy czują, że muszą się wygadać, poczuć, że nie są ze swoim problemem sami. Pomaga ona również otworzyć się na innych i zrozumieć, że różni ludzie mogą mieć różne problemy, nieraz bardzo podobne, a nieraz odmienne.


Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog

Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog. Warto jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z tej formy wsparcia.

Terapia grupowa organizowana jest najczęściej dla osób z zaburzeniami takimi jak: otyłość, nerwica, lęk, depresja, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Grupy terapeutyczne co do zasady są planowane w taki sposób, aby dotyczyły konkretnego problemu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów leczenia.

Niekiedy pacjentowi proponowana jest również psychoterapia indywidualna, stanowiąca uzupełnienie spotkań grupowych.


Nie ma co prawda jednego prawidłowego

Psychoterapia w swojej nauce przewiduje pewnego rodzaju leczenie, w którym bierze udział większa grupa osób. Terapia grupowa odbywa się regularnie, a jej spotkania są w określonej grupie osób, których prowadzi jeden lub dwóch terapeutów. Nie ma co prawda jednego, prawidłowego schematu terapii grupowej, jednakże w swoich działaniach zdecydowanie pomaga pacjentom o podobnych schorzeniach. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej gdy mamy do czynienia z osobami chorymi na przykład na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to zdecydowanie coś innego niż terapia indywidualna, w której leczenie polega wyłącznie na kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne działy i modele, w których tworzony się program terapii grupowej. Zależy to głównie od terapeutów i rodzaju schorzenia danych pacjentów.


Psychoterapia i terapia grupowa przynoszą doskonałe

U wielu osób po izolacji spowodowanej pandemią i pracą zdalną ujawniły się zaburzenia adaptacyjne, readaptacyjne i problemy z ponownym odnalezieniem swojej roli w grupach społecznych: rodzinie, miejscu pracy, nauki czy rozrywki. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie sam z tego rodzaju problemem. Z pomocą przychodzą specjaliści. Psychoterapia i terapia grupowa przynoszą doskonałe efekty dla osób wyalienowanych z powodu COVID-19. Specjaliści pomagają takim osobą wyjść z kryzysu, zaś akceptacja grupy i osób o podobnych problemach pomoże przełamać lęk przed ponownym otwarciem na drugiego człowieka i readaptować się do życia w zbiorowości.